Dzięki procesowi nawożenia rośliny rosną i rozwijają się, a jeśli są optymalnie odżywione, szybko zwiększają swoją masę. Większa część wody i składników odżywczych jest dostarczana do rośliny przez system korzeniowy. Ponadto rośliny mogą pobierać składniki odżywcze z roztworów wodnych przez powierzchnię liścia.
Nawożenie dolistne i jego zalety
Wieloletnie doświadczenia i badania naukowe dowiodły, że dolistne stosowanie dobrej jakości nawozów jest opłacalnym i wysoce skutecznym sposobem dostarczania roślinom niezbędnych składników pokarmowych w formie łatwo dostępnej dla roślin. Należy zaznaczyć, że nawożenie dolistne jest uzupełnieniem głównego stosowania nawozów, a nie jego zamiennikiem, i ma charakter korygujący. Zaletą jest również dostępność, ponieważ dobre nawozy dolistne zakupimy przez internet w dobrej cenie i z dostawą gdziekolwiek mieszkamy.
Kiedy należy przeprowadzać nawożenie dolistne?
Nawozy dolistne można stosować jako nawóz dodatkowy w przypadku osłabionego funkcjonowania systemu korzeniowego na skutek uszkodzeń mechanicznych, chorób, niekorzystnych warunków glebowych i klimatycznych (nadmierna wilgotność lub susza, niskie lub wysokie temperatury, brak równowagi składników pokarmowych, składniki pokarmowe w glebie są osiadłe, błędy w fertygacji).
Nawożenie dolistne oznacza zwiększenie wydajności roślin w przypadku uprawy odmian i mieszańców wysokoplennych. W krytycznych fazach rozwoju roślin, kiedy rośliny potrzebują zwiększonych ilości składników odżywczych. Nawozy dolistne są od wielu lat obowiązkowym elementem technologii w postępowych, zaawansowanych technologicznie gospodarstwach.