Zalety okien pasywnych

Wybór okna do domu to bardzo ważny element, od którego będzie zależało czy w naszych pomieszczeniach będzie panowało ciepło. Okno to przede wszystkim produkt, który powinien zapewniać wysokiej jakości izolację termiczną i blokować przedostawanie się zimna do wnętrza mieszkania. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają tzw. okna energooszczędne i okna pasywne. Jakie zalety wynikają ze stosowania tego typu okien?

Okna energooszczędne – Duży stopień termoizolacji

Największa zaleta okien energooszczędnych to bardzo wysoki stopień termoizolacji. Parametr ten podawany jest w jednostce Uw, a im mniejsza wartość, tym lepsza ochrona przed utratą ciepła i przedostawaniem się do pomieszczenia zimnego powietrza. Zwykłe okna charakteryzują się szczelnością na poziomie od 1,3 do 1,7 Uw. Okna energooszczędne to zakres 0,8 do 1 Uw. Takie parametry gwarantują trzymanie ciepła.

Okna pasywne – wykorzystają ciepło słoneczne

Okna pasywne od białostockiej firmy Witraż, oprócz tego, że wykazują doskonałą ochronę przed przenikaniem zimna i utratą ciepła, wykorzystują ekologiczną technologię przekazywania ciepła pozyskiwanego ze słońca. Służy temu specjalna powłoka nakładana na szyby, która absorbuje energię z promieni słonecznych i przekazuje ją do wnętrza pomieszczenia.

Oszczędności

Wysoki stopień trzymania ciepła oraz nie przepuszczanie zimna do wnętrza pomieszczenia przynosi znaczne oszczędności. Stosowanie tego typu okien w bardzo dużym stopniu ogranicza konieczność dodatkowego ogrzewania pomieszczenia. Szacuje się, że okna energooszczędne umożliwiają poczynienie oszczędności w sezonie grzewczym o jakieś 15%. Inwestycja zakupu takiego okna całkowicie zwraca się średnio w okresie ośmiu lat. Żywotność okien to okres ok. trzydziestu lat. Okna pasywne pozwalają zatem na czerpanie czystych zysków z oszczędności przez ok. dwadzieścia dwa lata.