Wosk sojowy do świec: co warto o nim wiedzieć?

Wosk sojowy do świec: co warto o nim wiedzieć?

Jeśli polowałeś na przyjazne dla środowiska rozwiązanie w postaci świec, prawdopodobnie natknąłeś się na słowo „soja”. Wosk sojowy jest drugim po parafinie najczęściej używanym na świecie rodzajem wosku, jest też jednym z najczęściej spotykanych rodzajów świec. Czym więc dokładnie jest soja? Jak rozpoznać, że świeca jest wykonana z soi zamiast parafiny? I, co najważniejsze, jak używać jej w domu, aby zrobić jak najwięcej świec sojowych bez szkody dla środowiska? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o używaniu wosku sojowego w swoim domu i dlaczego jest on tak wspaniałą alternatywą dla parafiny lub innych wosków.

Co to jest wosk sojowy?

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś świecę, która była oznaczona jako „wosk sojowy”, to znaczy, że zetknąłeś się ze świecami sojowymi. Wosk sojowy do świec (sprawdź) jest wytwarzany z soi i często mieszany z innymi olejami, aby stworzyć wosk o konsystencji i zapachu podobnym do prawdziwych świec. 

wosk sojowy do świec w opakowaniu

Czy wosk sojowy jest dobrą alternatywą dla świec parafinowych?

Krótka odpowiedź: Wosk sojowy jest świetną naturalną alternatywą dla świec parafinowych z kilkoma zastrzeżeniami. Wosk sojowy jest wytwarzany z soi, więc ma bardzo niski wpływ na środowisko. Oznacza to, że nie przyczynia się do wylesiania ani emisji gazów cieplarnianych, ponieważ nie jest wytwarzany z ropy naftowej. W przeciwieństwie do parafiny wosk sojowy nie zawiera również substancji rakotwórczych.

W porównaniu z innymi woskami wosk sojowy pali się czysto i nie pozostawia za sobą sadzy ani popiołu. Wosk sojowy jest jednak mniej odporny niż parafina, co może negatywnie wpłynąć na jego trwałość. A ponieważ jest tak uniwersalny, wosk sojowy może być trudniej dostępny w sklepach niż inne woski.