Tradycja tkania dywanów w Maroku

Tradycja tkania dywanów w Maroku

Ręcznie robione marokańskie dywany wyróżniają się w całym świecie arabskim i afrykańskim bogactwem wzorów, faktur i kolorów. Są one nasycone symbolami, które opowiadają o ważnych wydarzeniach i codzienności, o przodkach i przesądach. Podziwiamy ich piękno, a etnografowie i historycy sztuki czerpią z nich wiedzę o kulturze danego ludu. Dywan marokański to przepiękne arabskie ornamenty.

Historia tkania tkanin i dywanów w Maroku sięga czasów osiedlania się Berberów tysiące lat temu. Kiedy Arabowie przybyli do Afryki Północnej w VII wieku, rzemiosło to było już dobrze rozwinięte. Obecnie w Maroku żyje około 45 plemion berberyjskich, z których każde ma własną technikę tkania dywanów, kolory i motywy.

Odmiany marokańskich dywanów noszą nazwy plemion lub regionów ich produkcji: Beni Ouaren, Tazenaht, Boujad, Ulmes, Beni Mguild, Zayan itd. Prace rzemieślników samouków z odległych wiosek dają wgląd w kulturę i duszę ludzi. Są one cenne nie tylko jako ozdoba, ale także jako źródło informacji o historii i wierzeniach ludowych Maroka.

Wyrobem dywanów zajmują się głównie kobiety, w małych spółdzielniach liczących od 15 do 40 osób każda. Większość z nich to analfabeci, a rzemiosło przekazywane jest z matki na córkę. Proces produkcji jest całkowicie ręczny. Materiał to najczęściej 100% wełna, czasem z dodatkiem bawełny.

Za najwyższej jakości uważa się wełnę strzyżoną z żywej owcy, a nie ze skóry. Jest myta w rzece i suszona na słońcu, następnie czesana i przędzona z niej nić, którą farbuje się według pradawnej technologii naturalnymi barwnikami: henną, indygo, siarczanem żelaza i innymi. Przędza jest następnie nawijana na podłoże krosna. Przed rozpoczęciem pracy odmawiana jest krótka modlitwa.

Rodzaj i styl dywanu marokańskiego na przykładzie Zemmour i Zaiane

Dywany Zemmour są wykonywane ręcznie na obszarze o tej samej nazwie pomiędzy Meknes i Rabatem (Maroko) przy użyciu czystej wełny lub mieszanek wełny i bawełny. Posiadają czerwone lub czerwono-pomarańczowe tło z pasami skomplikowanych geometrycznych wzorów.

Wzory na zabytkowych dywanach są prostsze. Charakterystyczną cechą dywanów Zaiane są wzory przypominające pastylki, które w kulturze Berberów symbolizują postać kobiety-matki.

Dywan marokańska koniczyna dostępny na stronie https://sklepeureka.pl/dywany/marokanska-koniczyna