Poziomica laserowa – jaką wybrać i jak jej używać?

Poziomica laserowa – jaką wybrać i jak jej używać?

Poziomice laserowe to przyrządy pomiarowe przeznaczone do wyznaczania powierzchni i określania poziomych lub pionowych odchyłek.  Obecnie żaden projekt budowlany lub remontowy nie może się obejść bez dobrej jakości poziomicy laserowej.

Profesjonalne poziomice są wykorzystywane do wykonywania wszelkich prac budowlanych, instalacyjnych i naprawczych, łączności inżynieryjnej oraz innych zadań wewnątrz i na zewnątrz budynków. Służą do wyznaczania wysokości i spadków na budowach, wylewaniu fundamentów, poziomowaniu fundamentów i sprawdzaniu instalacji konstrukcji.

Użycie poziomic laserowych

Poziomice są również przydatne w codziennych zadaniach takich jak:

  • Układanie płytek i tapet i montaż płyt gipsowo-kartonowych
  • Modelowanie zgięć w konstrukcjach i tynkowanie;
  • konstruowanie i instalowanie mebli; wytyczanie terenu.

Z czego składa się poziomica i jak działa?

Poziomica Milwaukee służy do tworzenia projekcji wiązki laserowej na obiekcie. W tym przypadku strumień światła z diod LED, przechodząc przez układ optyczny, tworzy widoczną dla oka wiązkę laserową. Jego rzut ma postać punktu, linii lub wiązki i jest wykorzystywany do oznaczania powierzchni przy wykonywaniu różnego rodzaju prac.

Nowoczesne poziomice są wykonane z wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego i wyposażone w uszczelki chroniące przed uderzeniami mechanicznymi, wilgocią i kurzem. Wykorzystują one diody LED, które są silnymi emiterami, tworząc monochromatyczny strumień światła.

poziomica

Parametry techniczne poziomic

Urządzenia gospodarstwa domowego są zwykle zasilane standardowymi bateriami lub akumulatorami typu AA, które zapewniają do 10 godzin ciągłej pracy. Profesjonalne modele obrotowe mają wyższe wymagania pod względem mocy i czasu ciągłej pracy. Dlatego oprócz baterii alkalicznych są one wyposażone w akumulatory typu NiMh lub NiCd. Takie modele działają bez ładowania przez ok. 25-40 godzin. Ponadto niektóre poziomice mogą być zasilane z sieci elektrycznej.