Oświetlenie domu przyjazne zwierzętom

Nie od dziś wiadomo, że cywilizacja ma negatywny wpływ na otaczającą nas przyrodę. Dużo mówi się o zanieczyszczaniu środowiska, a jednak często zapomina się o ważnym aspekcie, jakim jest zanieczyszczanie światłem.

Odpowiedzialne używanie światła

Zwierzęta i rośliny potrzebują do sprawnego funkcjonowania cykli dobowych. Niestety tereny miast pozostają oświetlone także w nocy, co odbija się najbardziej na zwierzętach. Co można zrobić by zmniejszyć nasz osobisty wkład w rozświetlanie nocy? Ekologicznym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu. Nie emitują one światła w sposób ciągły, a jedynie gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu ilość światła na przestrzeni nocy się zmniejsza. Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu ma jeszcze jeden plus. Nagle zapalające się światło może zniechęcić dzikie zwierzęta do przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie naszego domu i tym samym zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Jakie żarówki wybrać?

Znaczenie ma również jasność światła z jakiego korzystamy. Oświetlenie wokół domu nie musi być bardzo jasne, nawet słabsze żarówki o ciepłej barwie zapewnią nam wystarczającą widoczność. Przyjazne dla przyrody będzie również skorzystanie z lamp typu LED, ponieważ pozwoli nam to zaoszczędzić energię. Rozważając kwestię oświetlenia nie można zapomnieć o odpowiedzialnym pozbywaniu się zużytych żarówek. Nie powinno ich się wrzucać do ogólnych śmieci, a oddawać w punktach odbioru elektrośmieci.