Największe zalety lamp sodowych

Największe zalety lamp sodowych

Lampy sodowe coraz rzadziej są stosowane przez Polaków. To dosyć zaskakujące z uwagi na długą historię użytkowania takich lamp i liczne zalety. Czy w czasach dominacji technologii opartych na LED takie lampy mają jeszcze rację bytu?

Wysoka skuteczność 

Lampy sodowe to jedne z najskuteczniejszych źródeł światła. Ich wysoka wydajność jest spowodowana tym, że światło, które emituje ma długość fali najbardziej zbliżoną do czułości ludzkiego oka. Dzięki temu szczególnie często stosowane są w oświetleniu zewnętrznym. Przede wszystkim w latarniach. Głównie z tego powodu, że wierne odwzorowanie kolorów nie jest tak ważne i zauważalne jak w pomieszczeniach. Pomarańczowe światło powoduje lekkie zafałszowanie kolorów otoczenia. Na tyle niepozorne, że nie robi to ludziom różnicy. 

Wysoka żywotność 

Wielką zaletą takich lamp jest długość użytkowania. Lampy sodowe mogą działać nawet 18 000 godzin. Co ważne, nie zmieniają strumienia światła wraz z wiekiem. Co prawda z czasem zmienia się zużycie energii, ale zaledwie o 10% pod koniec użytkowania. To wielka zaleta w porównaniu chociażby z lampami rtęciowymi, gdzie obraz z każdym kolejnym rokiem jest coraz bardziej zaciemniony. 

Lampy pod koniec użytkowania można uruchomić przy stosunkowo niskim napięciu. Niestety podczas nagrzewania podczas pracy wzrasta ciśnienie gazu, wskutek czego napięcie to coraz istotniej wzrasta. Na szczęście dzięki zaawansowanej konstrukcji stateczników można ten proces wykryć. Jeśli zasilanie zostanie odpowiednio wcześniej odłączone statecznik podejmie nową serię prób rozruchu. Żywotność jeszcze istotniej się wydłuża.