Morski spokój w domu — niebieskie dywany we wnętrzu

Morski spokój w domu — niebieskie dywany we wnętrzu

Niebieski nie jest łatwym kolorem. Jest żywiołem wody i nieba, i tak jak zieleń, jest zawsze z nami, czy tego chcemy, czy nie. Kolor niebieski działa na ludzi silnie i niejednoznacznie, dlatego wiele osób boi się go stosować we wnętrzach. 

Mimo to niebieski od zawsze był bardzo popularnym kolorem w aranżacji wnętrz. W tym także w wyborze dywanów. Niebieski pięknie łączy się z bielą. Łącząc te kolory, można uzyskać harmonijną kombinację, która zawsze będzie aktualna, pomimo zmieniających się trendów.

Niebieski we wnętrzu

Kiedy przychodzimy nad morze, patrzymy na wodę, oddychamy morskim powietrzem, natychmiast się odprężamy. Ten sam efekt ma kolor niebieski we wnętrzu.

Niebieskie odcienie w pomieszczeniu łagodzą agresję i przywracają spokój ducha. Dla melancholijnych natur ciemny niebieski jest związany z głębią i niepokojem — pobudza, prowadzi do przygnębienia lub depresji. Kompetentnie i ostrożnie używaj go w domu:

  • Urozmaicaj je innymi kolorami;
  • Wybierz niebieski do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie powiększa pokój;
  • Jasne odcienie (turkus, lazur, chaber) stosuj na dużych powierzchniach (ściany, sufity), a na akcenty — bogate, ciemne odcienie.

Zalety niebieskich dywanów

Dywan niebieski, jak również wszelkie odcienie niebieskiego będą kojarzyły się z wyciszeniem, dlatego idealnie sprawdzi się w sypialni i pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Żywy niebieski na ścianach przyniesie do pokoju efekt rozszerzenia przestrzeni, taki dywan może być odpowiedni do pokoi dziecięcych, których wielkość zawsze chcemy zwiększyć, przynajmniej wizualnie. Ciemniejsze odcienie niebieskiego, takie jak kobaltowy czy granatowy, dodadzą pomieszczeniu dostojności i elegancji.

Dywany niebieskie — główne zalety:

  • Elegancja.
  • Wszechstronność i zastosowanie w każdym pomieszczeniu.
  • Wizualne zwiększenie rozmiaru pomieszczenia.
  • Lekkość i przewiewność konstrukcji.