Wykonując samodzielnie podjazd czy chodnik z kostki brukowej, warto zastanowić się nad lokalizacją elementów oświetlenia brukowanego obszaru. Ciekawym rozwiązaniem jest kostka brukowa LED – efektowna, łatwa w montażu i tania w eksploatacji.
Potrzebne materiały
Jak każdy element elektryczny, również kostkę LED trzeba zasilić – służą do tego przewody i kable wielożyłowe. Jeśli mamy wątpliwości, jaki przewód (kabel) dobrać do zasilania naszej kostki – wystarczy zapytać sprzedawcę lub odnaleźć odpowiednią informację w instrukcji dołączonej do kostki. Przewód zawsze warto poprowadzić w ziemi w rurkach PCV – stanowią one ochronę przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Kostki ledowe wyposażone są w scalone z oprawą (czyli kostką – kostka LED jest w gruncie rzeczy po prosu oprawą oświetleniową w odpowiedniej formie) hermetyczne puszki, które zasila się przewodami. W zależności od stopnia skomplikowania całej instalacji oświetlenia okazać się mogą niezbędne również szczelne puszki rozgałęźne do samej instalacji.
Nieskomplikowany montaż
Kostkę ledową układa się identycznie jak zwykłą kostkę – należy zadbać o jej odpowiednie osadzenie oraz prawidłową wysokość w stosunku do pozostałej powierzchni. Dodatkowo, po położeniu kostki LED należy za każdym razem sprawdzić jej zasilanie – zarówno pod względem mechanicznym, czyli upewnić się, że kabel jest właściwie, trwale zamontowany, jak i elektrycznym – skontrolować, czy lampa po prostu działa.