Jakie oświetlenie do łazienki

Łazienka to pomieszczenie o specyficznych warunkach i wymaganiach. Z jednej strony często pozbawione jest okna, z drugiej strony wymaga dobrego oświetlenia. Do codziennej pielęgnacji, zabiegów higienicznych a zwłaszcza wykonywania makijażu potrzebne jest jasne równomierne światło. Z drugiej strony, podczas relaksującej kąpieli tego światła nie powinno być za dużo. Na jakie rozwiązania w takiej sytuacji postawić?

Dostępne rozwiązania

W polskich mieszkaniach najczęściej stosuje się wariant łączący centralne oświetlenie główne z dodatkowym oświetleniem w okolicach lustra. Główne oświetlenie to najczęściej plafon lub żyrandol w klasycznych wnętrzach lub opuszczany sufit z wbudowanymi halogenami w tych bardziej nowoczesnych. Jeżeli chodzi zaś o rozwiązania techniczne coraz częściej tradycyjne żarówki i halogeny są wypierane przez oświetlenie LED.

Czy warto postawić na energooszczędność?

Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem w użytkowaniu jest zastosowanie oświetlenia LED, które jak powszechnie wiadomo ma swoje zalety ale też i wady. Założenie takiego oświetlenia to wciąż spory wydatek, choć to rozwiązanie nieco staniało w ostatnim czasie, to jednak nadal jest znacząco droższe od tradycyjnych źródeł światła.

Ledy mają za to istotnie mniejszy pobór prądu, są trwalsze, a do tego cechuje je uniwersalność: sprawdzą się zarówno w oświetleniu centralnym jak i dodatkowym. Ledy pozwalają też na uzyskanie barwnego światła, co może być sposobem np. na wydzielenie strefy relaksu. Oświetlenie łazienkowe stworzone na bazie żarówek LED obfituje w mnogość zastosowań.