Jaką taśmę mierniczą wybrać?

Jaką taśmę mierniczą wybrać?

Metrówki są jednymi z podstawowych przyrządów, które powinny znaleźć się w garażu każdego majsterkowicza i nie tylko. Taśmy miernicze pozwalają na wygodne i precyzyjne odmierzenie odpowiedniej długości danego materiału, który np. ma zostać obcięty lub przycięty. Jest to bez wątpienia przyrząd, bez którego po prostu nie da się pracować. Oczywiście należy odpowiednio ją dobrać, by praca rzeczywiście mogła przebiegać szybko i sprawnie. Tak więc jaką taśmę mierniczą wybrać?

Miara zwijana i jej kryteria wyboru

Kryteria wyboru taśmy mierniczej z pewnością nie są zbytnio skomplikowane. Niemniej jednak często podstawowe parametry są pomijane, a przez to metrówka okazuje się niefunkcjonalna. Tak więc na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Otóż:

  • długość metrówki- jest to można powiedzieć parametr jak najbardziej oczywisty, jednak należy odpowiednio dopasować go do potrzeb. W przypadku kiedy mierzone mają być krótkie przedmioty, to wystarczy analogicznie krótka miara. Nie zawsze wybranie największego pod względem długości modelu okaże się jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem.
  • dokładność- w tym przypadku należy zwrócić uwagę na certyfikat dokładności danej metrówki i sprawdzić tolerancję miar w milimetrach.
taśma miernicza

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając taśmę mierniczą?

Oprócz podstawowych kryteriów wyboru miary zwijanej, warto również uwzględnić następujące jej parametry:

  • szerokość- pamiętajmy, że wąskie miarki są zwykle o wiele lżejsze i poręczniejsze, jednak mogą się one dość łatwo wyginać i łamać.
  • wykończenie- cześć miarek zwijanych to miarki stalowe, które są jedynie pomalowane. Zdecydowanie bardziej poleca się modele pokryte tworzywem sztucznym, które zapewniają o wiele większą trwałość.
  • profil- obecnie wszystkie taśmy miernicze są profilowane, czyli wygięte w kształt łuku. Warto wybierać taśmy o wyraźnym profilu, co zwiększy odporność metrówki na załamania.