Dywan sznurkowy – jak dbać?

Dywan sznurkowy – jak dbać?

Dywany sznurkowe to aktualnie jedne z najmodniejszych dywanów. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność – w zależności od koloru mogą wpasować się do wnętrz urządzonych w różnorodnych stylach. Dywan sznurkowy w naturalnych kolorach doskonale podkreśli wnętrze urządzone w stylu rustykalnym czy boho, szary lub błękitny świetnie podkreśli wnętrza w stylu skandynawskim, a bardziej kolorowe modele idealnie odnajdą się w pomieszczeniach inspirowanymi stylem z Bliskiego Wschodu. Taki dywan bardzo dobrze sprawdzi się również na zewnątrz, ozdabiając nasz balkon czy taras.

Jak powstaje dywan sznurkowy?

Dywany sznurkowe powstają z sizalu. Sizal jest włóknem pochodzenia naturalnego. Powstaje on z łodyg agawy, czyli rośliny rosnącej w klimacie tropikalnym. Sizal wykorzystywany jest również do tworzenia mat czy innych tkanin. Dzięki temu, że dywany tkane na płasko powstają z naturalnych włókien to posiadają zupełnie inną charakterystykę niż te, które zostały wykonane z włókien pochodzenia zwierzęcego czy sztucznego.

Wykorzystanie sizalu sprawia, że taki dywan jest odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Jest przy tym jednak twardszy i bardziej szorstki niż tradycyjne dywany.

Jak czyścić dywan sznurkowy?

Dywan tkany na płasko z sizalu to idealny wybór dla osób, które szukają dywany łatwego w utrzymaniu. Wszelkie zabrudzenia takie jak jak piasek, kurz czy sierść można usunąć przy użyciu zwykłego odkurzacza. Dlatego należy pamiętać o regularnym odkurzaniu co parę tygodni, aby uniknąć nagromadzenia się brudy pomiędzy włóknami.

Przy usuwaniu plamy z dywanu sznurkowego należy pamiętać, aby przede wszystkim nie trzeć zabrudzenia – dzięki temu unikniemy wchłonięcia się plamy w głąb włókna, a to mogłoby spowodować trwałe odbarwienie materiału. Aby usunąć plamę należy ją wchłonąć przy użyciu ręcznika. Pozostałości można wyczyścić przy pomocy wody wymieszanej z dużą ilością soli lub roztworem wody z mydłem. 

Dywan sznurkowy dostępny na stronie https://sklepeureka.pl/dywany/tkane-na-plasko-sznurkowe