Łazienki ze względów użytkowych kojarzone są z czystością, a ze względów architektonicznych z odpornością na wilgoć. Panują w nich specyficzne warunki, zgoła różne od innych pomieszczeń i nie wszystkie materiały sprawdzają się w łazienkach dobrze. Czy naturalny kamień może znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach sanitarnych, a jeśli tak, to jaki powinien być to kamień i w jakich rolach sprawdzi się najlepiej?
Kamienie do łazienek – rodzaje
Kamienie naturalne używane w ogólnie pojętym budownictwie mają bardzo szerokie zastosowanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość zastosowań dotyczy aspektów zewnętrznych i wzmacniających, chociaż również stylowych. Kamień naturalny jako kamień dekoracyjny można jednocześnie uznać za wracający do łask, ponieważ materiał ten jest znany już od starożytności.
Kamienie naturalne stosowane są na elewacje, na murki ogrodowe, na kostkę brukową, ale również we wnętrzach domostw. Za bardzo elegancki i stosowany od wieków uznaje się jednocześnie marmur, ale i inne rodzaje naturalnego kamienia są coraz szerzej stosowane. Należą do nich i mogą być zastosowane w łazienkach:
- granit;
- bazalt;
- trawertyn’
- onyks.
Czasami można znaleźć aranżacje ścian łazienki z piaskowca, ale nasiąkliwość tego materiału jest bardzo wysoka i niezbędne jest odpowiednie impregnowanie.
W jakim aspekcie można zastosować w łazience kamień naturalny?
Na powyższe pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ z kamienia naturalnego można zarówno wykonywać ściany i podłogi, jak i blaty, czy wręcz armaturę. Są to jednak rzeczy bardzo drogie i z reguły kamienia naturalnego używa się jako płytki na podłogi oraz na ściany. Tego rodzaju płytki mają bardzo niską nasiąkliwość, a jednocześnie są znacznie odporniejsze mechanicznie od płytek ceramicznych. Żywotność płytek z kamienia również jest od gresowych, czy ceramicznych znacznie wyższa.